Hospicjum Domowe dla Dzieci

Najstarszą i najpopularniejszą formą działalności naszego hospicjum jest opieka sprawowana nad chorymi w domu – miejscu, które stwarza poczucie bezpieczeństwa przez kontakt z bliskimi ludźmi, sprzętami, wspomnieniami. Środowisko rodzinne w chwilach zwątpienia wspiera i dodaje choremu odwagi. Własny dom i najbliżsi dodają sił, aby przezwyciężyć wszelkie niedogodności czasu choroby.

Zespół hospicjum domowego stanowią lekarz, pielęgniarka, psycholog, rehabilitant, ksiądz i pracownik socjalny oraz nieocenieni wolontariusze. Częstość wizyt uzależniona jest od indywidualnych potrzeb pacjenta, jednakże wytyczne i standardy opracowane na potrzeby opieki paliatywnej przewidują, że lekarz powinien każdego pacjenta odwiedzać minimum raz na dwa tygodnie, zaś pielęgniarka – dwa razy w tygodniu.

Opieka nad pacjentem nie sprowadza się tylko do leczenia objawowego, ale głównym jej celem jest towarzyszenie. Czuwa się zarówno nad samym chorym, jak i jego bliskimi. Oferujemy pomoc przy pielęgnacji chorego, łagodzeniu objawów somatycznych, wsparcie psychiczne, duchowe i socjalne chorego oraz jego rodziny podczas  choroby i po śmierci.

Dodatkową formą pomocy dla chorych objętych opieką domową jest nieodpłatne wypożyczanie sprzętu rehabilitacyjnego.

Wykaz jednostek chorobowych kwalifikujących do opieki hospicyjnej:

  • Schorzenia nowotworowe
  • Następstwa chorób zapalnych ośrodkowego układu nerwowego
  • Choroby wywołane przez wirus HIV
  • Układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy
  • Kardiomiopatie
  • Niewydolność oddechowa
  • Owrzodzenia odleżynowe

Gdzie można zgłosić chorego do domowej opieki hospicyjnej:

  • Hospicjum „Bursztynowa Przystań” – Gdynia-Oksywie, ul. Dickmana 7, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 13.00, tel. 58 660 86 29

W plikach do pobrania znajdziecie Państwo niezbędne informacje dla lekarzy, chcących przekazać chorego pod naszą opiekę, oraz dla rodziców, których dzieci dotknęła ciężka choroba. W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu z nami – jesteśmy przekonani, że nawet w najtrudniejszej sytuacji jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Pacjentów można zgłaszać pod numerem telefonu 58 660 86 22.