Hospicjum Domowe dla Dzieci
Najstarszą i najpopularniejszą formą działalności naszego hospicjum jest opieka sprawowana nad chorymi w domu – miejscu, które stwarza poczucie bezpieczeństwa przez kontakt z bliskimi ludźmi, sprzętami, wspomnieniami. Środowisko rodzinne w chwilach zwątpienia wspiera i dodaje choremu odwagi. Własny dom i najbliżsi dodają sił, aby przezwyciężyć wszelkie niedogodności czasu choroby.
Zespół hospicjum domowego stanowią lekarz, pielęgniarka, psycholog, rehabilitant, ksiądz i pracownik socjalny oraz nieocenieni wolontariusze. Częstość wizyt uzależniona jest od indywidualnych potrzeb pacjenta, jednakże wytyczne i standardy opracowane na potrzeby opieki paliatywnej przewidują, że lekarz powinien każdego pacjenta odwiedzać minimum raz na dwa tygodnie, zaś pielęgniarka – dwa razy w tygodniu.
Opieka nad pacjentem nie sprowadza się tylko do leczenia objawowego, ale głównym jej celem jest towarzyszenie. Czuwa się zarówno nad samym chorym, jak i jego bliskimi. Oferujemy pomoc przy pielęgnacji chorego, łagodzeniu objawów somatycznych, wsparcie psychiczne, duchowe i socjalne chorego oraz jego rodziny podczas choroby i po śmierci.
Dodatkową formą pomocy dla chorych objętych opieką domową jest nieodpłatne wypożyczanie sprzętu rehabilitacyjnego.
Wykaz jednostek chorobowych kwalifikujących do opieki hospicyjnej:
Schorzenia nowotworowe
Następstwa chorób zapalnych ośrodkowego układu nerwowego
Choroby wywołane przez wirus HIV
Układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy
Kardiomiopatie
Niewydolność oddechowa
Owrzodzenia odleżynowe
Gdzie można zgłosić chorego do domowej opieki hospicyjnej:
Hospicjum „Bursztynowa Przystań” – Gdynia-Oksywie, ul. Dickmana 7, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 13.00, tel. 58 660 86 29
W plikach do pobrania znajdziecie Państwo niezbędne informacje dla lekarzy, chcących przekazać chorego pod naszą opiekę, oraz dla rodziców, których dzieci dotknęła ciężka choroba. W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu z nami – jesteśmy przekonani, że nawet w najtrudniejszej sytuacji jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Pacjentów można zgłaszać pod numerem telefonu 58 660 86 22.