„Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba”. E. Stachura
Rodzicu!
Czy jesteś w sytuacji, która wyzwala w Tobie ogrom emocji? Może stoisz na bezdrożach własnego niepokoju, lęku, cierpienia… poczucia niesprawiedliwości, złości, bezradności. Nie bój się czuć tych wszystkich trudnych myśli, wahań, rozterek. Wyobrażenie oczekiwania na upragnione dziecko zderzyło się z rzeczywistością. Inną, od tej wymarzonej.
Znalazłeś się pośród ludzi, którzy pomogą uporządkować przeżywane stany uczuć dotąd Ci nieznanych.
„Hospicjum perinatalne ma na celu towarzyszenie rodzinie w jej drodze przez ciążę, akt narodzin i śmierci. Śmierci godnej. Takiej, która nie jest na darmo. Takiej, która zostawia w pamięci niezwykle trudne, ale jakże pełne miłości doświadczenie powitania i pożegnania dziecka.” M. Małkowska
Hospicjum perinatalne – jakim jest miejscem?
To raczej przestrzeń, w której specjaliści różnych dziedzin będą z Tobą i Twoją Rodziną współpracować. Koordynator poprowadzi Cię, abyś nie musiał martwić się ponad to, co sprawiło, że świat wywrócił się do góry nogami. Rodzicu, Ty i Twoja Rodzina będziecie mogli skorzystać z opieki psychologicznej. Spotkanie z drugim człowiekiem, to jedna z ważniejszych płaszczyzn radzenia sobie w sytuacji trudnej. Tu otrzymasz także wsparcie duchowe, jakże istotne w kontekście przeżywanej traumy. Ta pomoc jest bezpłatna, zatem nie bój się skorzystać z dostępnych form.
Kto pomaga?
Lekarz specjalista, psycholog, duszpasterz, inni rodzice będący w podobnej sytuacji.
Co po kolei w perinatalnej opiece paliatywnej?
- Zgłoś się do koordynatora hospicjum perinatalnego „Bursztynowa Przystań”.
- Najpóźniej w ciągu 5 dni od momentu zgłoszenia odbędzie się konsultacja lekarska. Liczba kolejnych zależna jest od zindywidualizowanego programu współpracy z pacjentką i jej rodziną. Jest on ustalony z koordynatorem opieki.
- Okres opieki paliatywnej obejmuje każdy etap ciąży, czas porodu oraz okres po nim według potrzeb rodziny.
- Współpraca z rodziną, która otrzymała diagnozę nienarodzonego dziecka zaczyna się od konsultacji w celu zapoznania się z zasadami opieki paliatywnej. Rodzice objęci są także wsparciem w zakresie wyjaśnień wszelkich terminów medycznych oraz idących za tym możliwości podjęcia świadomej decyzji o kontynuacji ciąży.
Psycholog obecny jest na każdym etapie świadczenia. - Proces pracy psychologicznej opiera się na zasadach indywidualnych kontaktów terapeutycznych. Istotne jest wyjaśnienie wszelkich niezrozumiałych dla pacjentki/rodziny terminów związanych z przeżywaniem sytuacji przekazania diagnozy, traumy związanej z diagnozą i jej skutkami dla dziecka; identyfikacja emocji, uczuć i dostosowanie do nich planu współpracy, wsparcie na etapie podejmowania decyzji rodziców.
Ze względu na intensywność, dynamikę i rozwój sytuacji związanej z rozwojem chorego dziecka lub jego śmiercią zarówno wewnątrzmaciczną, jak i około/poporodową – opieka psychologiczna obejmuje oswajanie odejścia dziecka poprzez objaśnienie żałoby, jej etapów.
W zależności od przebiegu ciąży i jej rozwiązania koordynator ustala formę sprawowania opieki paliatywnej w warunkach domowych lub hospicjum stacjonarnym „Bursztynowa Przystań”.
Kontakt:
Koordynator mgr psychologii Marta Gabriel
tel.: 500 481 054
e-mail: perinatalne.gdynia@wp.pl